В допълнение към обичайните каменни и композитни материали, модерната фасадна мазилка ви позволява да създавате ексклузивни покрития, като имитация на повърхността на полиран камък, текстура на травертин, мазилки с фибри. По състав фасадната мазилка е подобна на вътрешната мазилка, но с функционални добавки за защита от влага и по-добра устойчивост на миене.
Всяка къща, сграда или структура, независимо от вида й, трябва да има привлекателен външен вид, както отвън, така и отвътре. Ето защо сградите се завършват с различни фасадни мазилки, един от най-ярките представители на които днес е „Короятният бръмбар“. Процесът на неговото прилагане е ясна последователност от етапи, следвайки които можете да получите естетически привлекателна и издръжлива структура.
В допълнение към класическите материали в този раздел, някои от нашите артикули със специални декоративни ефекти също могат да бъдат приложени към фасадата, като Модена, Стоун и Травертино. Разбира се, те изискват по-добра подготовка на повърхността, както и по-квалифициран персонал с опит в подобна работа.
Всички тези покрития изискват висококачествено измазване на повърхността, но най-важното е географското местоположение на сградата. Стотици къщи бяха покрити с красиви покрития, които имитират повърхността на естествен камък в умерения климат. Колкото и да не искахме, не можем да препоръчаме прилагането на травертин в северни условия с температурна разлика от -40 до +25 градуса.
Както във всяка работа, подготовката е голяма част от целия успех; къщата трябва да стои десетилетия, а фасадата ще бъде засегната от валежи, пясък и температурни промени. За да може покритието да се справи с това, просто е необходимо да не бързате с довършването, а да подходите разумно към избора на изпълнител и да изберете най-доброто време.
Завършването на къща с декоративна фасадна мазилка обикновено се извършва при определени метеорологични условия, които трябва да отговарят на следните изисквания:
температура на въздуха (нейният диапазон трябва да бъде от плюс 5 до плюс 27 ° C);
сила на вятъра (довършителните работи не трябва да се извършват при силни пориви на вятъра, тъй като това може да доведе до пукнатини);
валежи (по-добре е да не се нанася фасадна мазилка по време на валежи).
Ако горните изисквания не бъдат изпълнени, качеството на декоративната мазилка за фасадата може значително да се влоши, което от своя страна ще доведе до значително намаляване на нейния експлоатационен живот. Поставяме срок от поне 20 години. Важно е да използвате само висококачествени тониращи пигменти, защото слънчевата светлина причинява избледняване на цвета и няма нищо по-лошо от фасада, която е загубила първоначалния си вид.
Благодарение на развитието на строителните довършителни материали, този списък е допълнен с нови декоративни ефекти:
Ефект „шуба“ (използва се композитна мазилка на базата на мраморни или кварцови чипове, създавайки текстура на камъчета. Основното предимство е възможността за тониране на самата маса)
Мазилка „короятен бръмбар“ (изисква доста добра подготовка, представлява гъста маса с включвания под формата на равномерни камъчета с размер от 1 до 3,5 mm)
Декоративна мазилка за фасада - "Modena" (красива текстура, използвана преди това само в интериора и при декориране на отделни елементи на помещението. Благодарение на добавките от силоксан може да се нанася извън сгради)
Ако говорим за мазилка Corolite, тоест фасадна мазилка с камъчета, тогава при никакви обстоятелства не се опитвайте да пестите боя. В зависимост от местоположението, фасадата ще се задръсти с прах и мръсотия, така че ще е необходимо да се почиства от време на време, включително с водоструйки под високо налягане.
Евтината, нискокачествена боя може просто да се отлепи, а възстановяването на фасадите винаги е по-скъпо от цената на боята, защото трябва да инсталирате скеле, да изберете отново цвета за стена, която вече е загубила цвета си, и също да се обадите компетентен персонал.
За декориране на фасадите на къщите се използват много различни материали: сайдинг, декоративна тухла, керамични плочки и др. Но особено популярна е фасадната декоративна мазилка от кора бръмбар. Той получи това име заради приликата си с повърхността на дървесината, повредена от короятни бръмбари. Малките камъчета в мазилката са тайната на чудесния декоративен ефект. Има камъчета с диаметър от един до три милиметра. Добавките често включват минерален компонент, мраморни чипове и всичко това се основава на синтетични акрилни дисперсии. След декорирането на стената всичко изглежда много оригинално и привлекателно.
Короятният бръмбар има забележителни характеристики. След нанасяне на мазилката, тя остава „дишащо” покритие, позволява на излишната вода да напусне поддържащ слой, като в същото време почти не абсорбира влага и изсъхва много бързо, когато е мокра. Това свойство на материала предотвратява появата на мухъл и плесен.
Кората също е много устойчива на атмосферни и температурни колебания, както и на въздействието на агресивни химикали (алкали, киселина). Не избледнява от слънчева светлина, екологично чист и естествен - следователно безопасен за хора и животни. При правилно нанасяне покритието остава доста издръжливо за дълъг период от време, от десет до двадесет и пет години. Не изисква специални грижи, ще бъде достатъчно да избършете повърхността, ако е необходимо. И все пак това е много икономичен вариант за довършване на къща. Той е достъпен, има голям избор от цветове и нюанси, а възможността сами да нанесете покритието допълнително намалява разходите.
Доста често „короятният бръмбар“ се използва като покритие върху слой пяна. В този случай върху пенопласта се нанася армировъчна мрежа, смазана със специално лепило. И го оставете да изсъхне за един ден. След това се използва грунд боя, която изсъхва приблизително за същото време. И накрая се покриват с равен слой мазилка корояд. Дебелината на слоя не трябва да надвишава размера на зърната на трохите. След като изсъхне за кратко време, трябва да създадете шаблон със специално ренде.
Боядисването се извършва само след пълно изсъхване на материала. Можете също така да украсите стените с „короятен бръмбар“ без изолация. Повърхността трябва да бъде подготвена - почистена от прах и мръсотия, обезмаслена със специален състав, изравняване на желаната зона с шпакловка, ако е необходимо, и накрая грундирана.