Предлагаме комплексни ВиК услуги и решения свързани с водопровод, канализация, мръсен канал, отводняване, отопление и други свързани Вик . Може да ни възложите изграждане на нова ВиК инсталация, частична или цялостна подмяна. Предлагаме подмяна на мръсен канал. Разполагаме със сериозно оборудване в частта ВиК. Работим с полипропиленови тръби.
Първостепенна като потребност, всяка една ВиК инсталация, заема ключова роля в задоволяването на основните нужди и потребности на всяко едно домакинство от питейна вода, топла вода и канализация и отопление. По същество Водопроводът и канализацията (ВиК) представлява система от тръби, принадлежности за канализация, различни механизми и приспособления, вентили, които се изграждат в едно домакинство, къща, жилищна сграда, предприятие и т.н., за задоволяване на нуждите от питейна вода, отопление и отстраняване на отпадъчните води.
Много често, при нанасяне в жилище се налага основен ремонт, който включва и подмяна на водопровода и канализацията, защото са остарели,запушени са и не отговарят на съвременните технически стандарти. По правило, първото, което трябва да се направи е да се проектира на ново водопровода и канализацията, ако искаме да променим разпределението на вече съществуващите водопроводни и канализационни системи.
Монтажът на водопроводна инсталация е отговорна работа, и в същото време много интересна. Разбира се, можете да се обърнете към специалисти, но може да опитате да направите нещо със собствените си ръце, което е доста по-интересно а и спестявате средства. А освен това, ще придобиете опит, който в бъдеще време ще ви е от полза. Не прибързвайте а спокойно обмисляйте всяко действие, ако нещо не разбирате можете да ни попитате.
Предлагаме ви няколко стъпки как да си направите водопровода:
Стъпка 1 - изготвяне на план и схема на водопровода: Тази стъпка е една от най-важните. Правилно направена схема ще спомогне да се избегнат грешки и възможни проблеми, също така ще позволи да се изчисли сумата и разходите за материалите. Няма нужда да се отделя за плана твърде много време и усилия - най-важното е да се вземат под внимание всички детайли, без значение как ще ги начертаете на листа хартия.
За да се направи правилна и удобна схема в банята, кухнята и т.н., вземете лист хартия и молив. Решете къде ще разположите мивка, душ, пералня, съдомиална вана и др., като се съобразите с мястото им и техните размери. Има два вида смесители за мивки - смесител за стена и стоящ смесител например.
Внимание ! Определете пътя на тръбите за топла и студена вода, като се стараете по възможност да се пресичат в минимален брой точки .
Стъпка 2 - ако е необходимо демонтирайце изцяло или частично старата инсталация.
Стъпка 3-закупуване на материали и монтаж на новата инсталация.
Освен закупуването на подходящите водопроводни полипропиленови тръби и канализационни пвц тръби монтажа изисква избор на подходящи фитинги - муфи, колена, дъги , тройници, различни преходи от полипропилен към цолова резба , кранове, водомери и.т.н.. Погледнете на плана си и изчислете какви фитинги ще ви трябват по размер и вид. В началото на вашата водопроводна система е добре да има надежден кран от реномиран производител, който да е в състояние да работи добре за по-продължителен период от време в имота ви. Не забравяйте и за водомера, който според настоящата наредба може да се ползва за период от десет години.
Полипропиленовите тръби са с размер Ф 20, Ф 25, Ф 32 мм и т.н., и отговарят на 1/2", 3/4" и 1" цол.За да преминете от метална тръба към ПП-нова тръба ви е необходим преход.
ПП тръбите освен по размер, биват за топла и студена вода с алуминиева вложка и без вложка. Разликата между тръбите за топла и студена вода е в тяхната дебелина. Стената на тръбата за топла вода е по-дебела от тази на тръбата за студена вода. Има два вида тръби с алуминиеви вложки - такива които трябва преди спойката с поялника да се почисти от алуминия, но за целта трябва да си закупите "острилка" според размера на тръбите - за втория вид тръба с алум. вложка не е необходимо почистването с острилката, тръбите се лепят направо с поялника.
Освен това се снабдете с калчища и тефлонова лента.
Необходими инструменти- поялник за полипропилен,и ножица за рязане на ПП тръбите,рулеткат,нивелир,горелка и поне два тръбни ключа. Професионалните инструменти са скъпи, за това ви съветваме вземете си евтин поялник и ножица, те ще ви свършат добра работа. Към поялника има и стойка на която да го поставите за да работите по безопасно.
Работа с поялник за полипропиленови тръби-при работа с поялника подходящата работна температура на поялника е 250 градуса. Фитинга и тръбата за залепване се държат на поялника около 10 - 15 секунди за ф 20 мм. Ако ги нагрявате повече има вероятност при залепването да се сплескат и да стеснят отвора на тръбата или съвсем да го запушат!
Канализацията се изгражда с ПВЦ тръби и фитинги.ПВЦ фитингите са 2 типа,едните се съединяват с помощта на специално пвц лепило,а другите се снаждат посредством уплътнения и нагряване на тръбата с горелка.
На пръв поглед големия наклон на канализационната тръба ще помогне на водата да се оттича по-добре,но поради факта, че водата минава през канализацията твърде бързо, в тръбата остават твърди частици от отпадъчните води, отломки от хранителни продукти и други отпадъци.Оптималният наклон който следва да се съблюдава там където е възможно е 1см на 1 метър.
Височините за монтаж могат да се вземат от обобщените данни по-долу, освен ако вашия проект няма някакви специфични изисквания:
1. Изводи за умивалник в баня
Канала трябва да е на 55 см височина от готовия под и да е разположен в центъра на мивката. Ако предвиждате стоящ смесител изводите трябва да са на 63 см от пода и на 8-10 сантиметра отстояние един от друг, като се придържате към центъра на мивката. Ако сте предвиили стенен смесител поставете изводите на 105 см от пода.
Самата мивка монтирайте на 85 см от пода. Изводът за студена вода трябва да е десния.
2. Изводи за кухненска мивка
Канала се извежда на 45 см от готовия под, на около 10 см вляво от центъра на мивката. За монтаж на стоящ смесител изводите се поставят на 53 см от готов под в центъра на мивката на около 10 см един от друг. Ако предвиждате стенна кухненска батерия, поставете изводите на 115 см от готов под, в центъра на мивката, като извода за студена вода трябва да е десния.
3. Изводи за вана / душ
Подходящата височина за монтаж на смесител за душ е 85 см от готовия под. Ако смесителят е монтиран в ъгъл, трябва да се предвидят поне 35-40 см от ъгъла.
4.Изводи за тоалетно казанче и моноблок
За казанче извода за водоподаване се поставя на 70 см от пода и на 30 см вляво или вдясно спрямо центъра на казанчето. Има варианти при които моноблока се захранва отдолу - в този случай извода се монтира на 25 см от пода и на 15 см вляво от центъра на моноблока.
5.Извод за пералня
Извода за отходната вода се поставя на 60 см от готовия под, а захранващия извод е удачно да се монтира на място което е достъпнто, за да може да се използва в случай на аварийни ситуации или продължително отсъствие от дома.
Гореизброените съвети са на база нашиия опит и опитът на нашите клиенти.
Разбира се може и да се позовете на наредба № 4 от 17 юни 2005 г. за проектиране, изграждане и
експлоатация на сградни водопроводни и канализационни
инсталации:
Чл. 35. Височината на монтиране на водочерпните кранове е в зависимост от
техническите спецификации на проектираните санитарни прибори. Когато няма други
данни, тази височина се приема, мерено от готов под, както следва:
1. за напорен промивен кран на клозетни седала и клекала - 1,00 m;
2. за вентил за ниско клозетно казанче - от 0,50 до 0,75 m;
3. за вентил за високо клозетно казанче - 1,80 m;
4. за смесител за тоалетна мивка и за смесител за душ - 1,0 m;
5. за смесител за вана - 0,80 m;
6. за кухненска мивка - от 1 до 1,20 m;
7. за водочерпен кран за изливна мивка - 1,2 m;
8. за вентил за пералня - от 0,45 до 0,70 m, но не по-ниско от максималното
водно ниво в пералнята (на леснодостъпно място);
9. за вентил за съдомиялна машина - 0,70 m (на леснодостъпно място);
10. за промивен кран за писоар - 1,05 m;
11. за розетка за душ - от 2,00 до 2,30 m (на 2,20 m над дъното на вана или
душово корито);
12. за вентил за биде - 0,40 m;
13. за пожарен кран - 1,35 m
1. Спрете водата подавана към смесителя.
2. Поставете ръкохватката в режим отворен кран все едно сте пуснали водата, за да може да се изхвърли остатъчната вода и оставете да тече, докато не спре напълно и пак сложете лоста надолу.
3. Следващата стъпка е разглобяване на батерията. Ако на смесителя има малко капаче със синьо и червено отстранете го с помощта на тънка отвертка или ножче като се стараете да не нараните хромовото покритие. Вътре в отвора има болт, за който ще Ви трябва шестограм или малка отвертка в зависимост от модела.Отвийте винта. В случай че има лостче на смесителя, развийте го ръчно,след което развийте скрития болт. Може да Ви потрябват и клещи - ако шестограма се върти трудно го хванете с клещите и чрез тях опитайте да го завъртите.
4. Изтеглете лоста нагоре и свалите горната му част. Ако го ползвате отдавна, може да се наложи да използвате повече сила.
5. Свалете пръстена на смесителя. Намира се между основата на смесителя и лоста - може да го направите с ръце или ако се затруднявате, помогнете си с клещата. Пръстенът има само декоративна функция, но внимавайте да не го издраскате, понеже е част от видимата страна на батерията.
6. Насочете се към гайката, в тялото на смесителната батерия. Развийте я като използвате гаечен ключ. Тази гайка притиска главата на смесителя. Ако вече сте я премахнали значи сте изпълнили основната си задача да отстраните повредената глава. Издърпайте я, като преди да поставите новата и да пристъпите към сглобяване отстранете замърсявания и остатъци от ръжда и стари уплътнения.
Стоящият смесител на мивката може да бъде сменен с минимални технически умения.Ако батерията,която имате е повредена или просто не Ви допада при нас със сигурност ще намерите подходящ нов модел.С това ръководство лесно ще монтирате смесителя.
Първа стъпка- СПРЕТЕ ВОДАТА
Прекъснете водоподаването като затворите ъгловия кран.Този тип кранове стандартно се намират под мивката или кухненския шкаф и се затварят със завъртане по посока на часовниковата стрелка.След спирането е препоръчително да се провери дали все още тече вода от смесителя.
Втора стъпка-ПРЕМАХВАНЕ НА СТАРИЯ СМЕСИТЕЛ
Преди демонтажа поставете голям съд отдолу-например леген,тъй като във фитингите и маркучите вероятно ще има останала вода,която ще изтече.
Демонтирайте свързващите маркучи или тръби от връзките.Отвийте фиксиращата гайка или винт на шайбата от долната страна на мивката.
Трета стъпка-ОТСТРАНЯВАНЕ НА СТАРИЯ СМЕСИТЕЛ
След като сте развили и отстранили всички връзки и свързващи елементи трябва внимателно да издърпате стария смесител от мивката.Водата,която може да изтече е остатъчна и няма повод за притеснение-би трябвало да изтече в мивката или поставиния под нея съд.
Стъпка четири-МОНТАЖ НА НОВ СМЕСИТЕЛ
Почистете старателно отвора,през който минават меките връзки.Поставете мекия уплътнител от комплекта върху отвора.Внимателно прокарайте маркучите през отвора от горната страна.
Поставете твърдия уплътнител от долната страна,като прекарате маркучите през него.След това поставете шайбата и затегнете леко гайката колкото да фиксирате смесителя.
Стъпка пет-МОНТАЖ НА НОВИТЕ МЕКИ ВРЪЗКИ
Завийте на ръка меките връзки за топла и студена вода към крановете.При свързването обърнете внимание маркучите да не се осукват или огъват.Уплътнението на меката връзка трябва да легне плътно върху вентила,а резбата точно върху вентилите,така че да може да се завива лесно.Затегнете меките връзки.При затягането може да използвате водопроводен ключ тип „гарга“ или гаечен ключ.
Шеста стъпка-Фиксиране и тест
След като меките връзки са монтирани,фиксирайте смесителя в желаната позиция,след което затегнете гайката под умивалника окончателно.За затягането може да ползвате т.нар. глух ключ.
Един от важните параметри при избор на смесителна батерия е моментът дали ще е за душ,за мивка в баня или кухня .Различават се още по конструкция, качество, форма, цвят, фукнционални особености, фирма производител.Обикновено смесителите се произвеждат от метални сплави, керамика и пластмаса. Материалите влияят на цената, практичността и безопастността на смесителя за баня или кухня. Корпуса на смесителя се прави от метална сплав, обикновено от месинг или бронз , но някои дизайнерски модели се произвеждат и от неръждаема стомана. Най-често използвания материал при изработкатата на батериите е хром. Той също така се смята за най-издръжливият и хигиеничен елемент за производство на санитарна техника.Най-обичайния за нас смесител за вода е традиционния с два крана. Те поотделно регулират постъпването на студена и топла вода. На пазара присъстват достъпни по цена двувентилни китайски смесители, италиански полски и родно производство батерии. Те притежават един съществен недостатък-в началото подават или много топла,или много студена вода,и регулирането до необходимата температура отнема доста време.
За да включите или прекратите подаването на вода при едноръкохватковите смесители е достатъчно едно движение нагоре или надолу. Температурата на водата ще се регулира автоматично,без каквито и да е други "сложни" операции и остава такава при следващото пускане, което помага за икономии на вода.
Съществуват смесители с термостат и компенсатор на налягането .Тези смесители имат две ръчки на уреда-с едната се регулира налягането на водата , а с другата нейната температура. Някои батерии са снабдени с температурна скала, на която може да нагласите желаната от вас температура на водата. Друга особеност на батериите снабдени с термостат е това , че те притежават система против изгаряне-температурата на водата ,не може да надвишава определена стойност.
Рядко, но се срещат и батерии за баня и кухня с фотоелемент и сензорно управление намиращи приложение най-вече за обществени нужди.