Изолационните материали вече не са просто средство за постигане на цел в енергийно ефективното обновяване на сградата. В миналото трябваше да се избягват главно топлинните загуби на сградата, но в наши дни зад много изолационни материали се крие усъвършенствана технология, която обслужва и различни вкусове. Всеки, който иска да намали разходите си за отопление, може да направи това добре с изолация. Ако планирате и отопление, трябва да имате предвид, че изолацията винаги трябва да се планира предварително, тъй като тя намалява годишната нужда от отопление. Независимо дали става въпрос за изолация на домашна къща или индустриална сграда. По-долу ще ви изложим основните предимства на двата най-използвани материали за топлоизолация, а именно каменнта вата и стиропор (EPS).
Експандираният полистирол (EPS) е направен от полимер, импрегниран с разпенващ агент, който, когато е изложен на пара, създава еднородна затворена клетъчна структура, която е силно устойчива на топлинен поток и проникване на влага. EPS е невероятно лек и лесен за инсталиране, като същевременно постига високи топлинни характеристики.
Минерална каменна вата, изработена от вулканична скала, която е загрята в пещ и разтеглена, за да създаде текстура, подобна на захарен памук, преди да бъде сплескана в изолационни плочи с двойна плътност. Той е изключително гъвкав и не мърда между дървен материал, метални рамки и греди, без да е необходимо допълнително закрепване. Това означава, че е лесен за инсталиране и работа с него. Състои се от плоча от каменна минерална вата с водоотблъскваща добавка. Сместа се характеризира с постоянната си плътност и висока якост, което я прави идеална за използване в системи за външна изолация на стени. Благодарение на своите присъщи свойства, сместа е пластична, много лесна за боравене и може да се монтира на всеки субстрат, включително дървен материал, метални рамки и греди.
Коефециент на топлопровдимост (ламбда λ) за стандартните дебелини на EPS плочата е 0,032 W / mK. Използването на 100 мм графитен EPS, положен върху традиционна масивна стена или нова тухлена зидария, ще намали стойността на коефециента на стената до само 0,28 W / mk.
Коефециент на топлопровдимост за стандартни дебелини на фасадна минералната вата 100 мм платно е 0,035W / mK. Използването на 100 мм минерална вата, монтирана на традиционна масивна стена или нова тухлена зидария, ще намали стойността на u на стената до само 0,30 W/ mk.
Експандираният полистирол (EPS) е един от най-икономичните и рентабилни варианти за изолация на вашия дом. EPS с дебелина 100 мм цената е с около 30 % по-икономично на квадратен метър, от колкото алтернативата от каменна вата. Трябва да се вземе в предвид и лепилото , тъй като при каменната вата то трябва да е по-висок клас ( напр. инимум Baumit ProContact ) за да се захване стабилно. По-долу може да разгледте всичките ни ценови предложения.
Топлоизолационните плоскости от EPS с по-малка плътност са по-евтини. Те обаче са не само с по-лоши топлоизоалционни качества, но и са по-податливи на механични въздействия. Така с пестенето на няколко стотинки на квадратен метър се рискува компрометирането на цялата система.
Платната от експандиран полистирол – EPS са леки, силно устойчиви на влага (но не напълно водонепроницаеми, като екструдиран полистирол – XPS), издръжливи и се очаква да останат ефективни в продължение на много години. Освен своята издръжливост, те имат предимството, че са лесни за работа.
Минералната каменна вата е нехигроскопична и е внимателно обработена, за да осигури максимална водоотблъскваща способност. Освен това е без мирис, устойчив на гниене, не поддържа вредители и ще предотврати растежа на гъбички, плесени или бактерии. Той съдържа водоотблъскваща добавка, която гарантира, че по време на монтажа и строителството течната вода не може да премине през плочата и да достигне до съществуващата зидария.
Въпреки че самият материал е запалим, когато е правилно монтиран, изолацията EPS е защитена от облицовката или други облицовъчни материали. При условие, че няма елементи на изолацията, останали изложени, експандираният полистирол няма да има неблагоприятен ефект нито върху повърхностното разпространение на пламъка, нито върху огнеустойчивостта на стената. При приложения на два етажа е важно противопожарните прекъсвания от минерална вълна да бъдат инсталирани на всяко ниво на пода.
Изолационните плочи от минерална вълна са класифицирани, като Euroclass A1 по BS EN ISO 13501-1. Освен това този тип изолация може да се използва до работна температура от 850 ° C. В случай на пожар, минералната вълна ще отделя незначителни количества дим и изпарения. Топлинните емисии от този продукт са незначителни.
Предимства на експандирания полистирол (EPS) пред изолацията от минерална вата:
• По-рентабилен вариант.
• По-ефективно, предлагайки превъзходни топлинни характеристики.
• Осигурява висока устойчивост на топлинен поток и проникване на влага.
• Поддържа своите изолационни свойства, якост и размери през годините.
• Позволява чиста инсталация без прах или дразнещи влакна.
• Лесен за работа и инсталиране.
Предимства на изолацията от минерална вата пред EPS:
• Осигурява превъзходни свойства на пожароустойчивост, без изисквания за противопожарна защита.
• По-дишащ материал в сравнение с EPS.
• Осигурява отлична акустична изолация.
• Напълно рециклируем.
• Устойчив на UV лъчи (предлага на сградата слънцезащита, предпазваща от прегряване през лятото)
И двете са дълготрайни и изключително издръжливи, отличнeн избор за вашата фасада.
Изолационните продукти от стъклена вата и от каменна вата са се превърнали в основните изолационни материали, след стиропора (EPS). Тe са добър избор за изолация на вашият покрив и вътрешни стени, защото съчетават добра топлоизолация с относително високо ниво на звукоизолация и освен това са незапалими. Всеки, който се реши на минерална вата, все пак трябва да избере дали иска да изолира със стъклена вата или каменна вата. Но каква е разликата? Независимо дали става въпрос за потребностите на домакинствата или индустриалните нужди, важно е да сте сигурни, че избирате най-добрата изолация за Вас. И двата продукта имат своите плюсове и минуси. По-долу ще посочим някои от важните фактори, които трябва да вземете предвид, когато решавате дали стъклената или каменната вата ще са най-подходящи за вашия проект.
Стъклената вата обикновено се произвежда, чрез предене или изтегляне на прежда от разтопено стъкло; свързващо вещество се използва за оформяне на стъклените влакна в консистенция от вълнен тип. Може да се произвежда като рула, плочи, да се прилага на място или да се пръска.
Каменната или каменната вата се произвежда от разтопени скални материали (като керамика или шлака – страничен продукт от процеса на топене). Изработва се чрез издухване на поток въздух през разтопена скала при температура около 1600 ° C. Резултатът е много фини нишки, които се комбинират, за да се създаде материал от вълнен тип; алтернативно, каменната вата може да бъде направена по процес, аналогичен на този за направата на конци за бонбони – разтопената скала се върти с висока скорост и нишките се изтеглят. Обикновено те ще имат диаметър в диапазона от 2-6 микрона (милионни от метър). След това те се обединяват, за да се получи характерната вълнеста структура, която може да се компресира в платна.
Стъклената вата и каменната вата са много подобни изолационни материали. Основната разлика е свързана със структурата на влакната. Тъй като влакната в каменната вата са по-къси от тези на стъклената вата, каменната вата има по-висока плътност (30-200 kg / m³ за разлика от 11-45 kg / m³). Каменната вата е в състояние да устои на по-високо налягане от стъклената вата.
СТЪКЛЕНА ВАТА
КАМЕННА ВАТА
Дълги влакна
Ниска плътност
Ламбда стойност 0,035-0,039 w / mK *
Висока огнеустойчивост
Ниска еластичност
Ниска якост на опън
Температура на топене: 1000 ° C
КАМЕННА ВАТА
КАМЕННА ВАТА
Къси влакна
Висока плътност
Ламбда стойност 0,032-0,044 w / mK*
Висока огнеустойчивост
Малко по-ниска огнеустойчивост
Висока еластичност
Висока якост на опън
Температура на топене: 700 ° C
*Колкото по-ниска е Ламбда стойността, толкова по-ниска е загубата на топлина.
Строителна фирма НС Строй 2024.Еоод изпълнява поставяне на топлоизолация на жилищни, търговски и индустриални сгради в град Плевен и района.
Сградите, при които липсва изградена топлоизолация губят 1/3 от използваната енергията.
Топлоизолацията се създава с цел както да запази топлината в студените сезони , така и по-ниските температури в летният сезон.
Нашата цел е поставянето на качествена топлоизолация от добри майстори с качествени материали.
На пазара се предлагат множество системи за топлоизолация на фасада, които притежават различни характеристики.
Контрола на качеството и управлението на работниците са от изключително голямо значени при този вид строително-монтажни дейности.
Нашите техници стриктно следят процеса на работа,а относно майсторите , бъдете сигурни , че задачата ще бъде изпълнена в срок.
Качественото изпълнение на топлоизолация с качествени материали има своята цена, като всяко нейно намаляване е компромис с качеството.
Свържете се с Нас независимо какъв е обема на работа.
Ще обсъдим всички варианти по време на безплатната кансултация по проекта , както и материалите заедно с оценка на място.
Стъклената вата
– разтопени при около 1500°С кварцови скали се изтеглят в нишки, от които чрез внимателна подредба се получава тримерна мрежеста структура. Напоследък навлизат и авангардни технологии с използване на графит и други нови материали.
Стъклената вата се продава на рула, най-често с размери 2х60см, дебелина 4 и 5см. и различна дължина.
Някои производители предлагат стъклена вата едностранно каширани с алуминиево фолио. Те имат предимството, че при тях не е необходимо правене на специална пароизолация, която да защитава топлоизолационния пласт от овлажняване, защото алуминиевото фолио е най-добрата преграда срещу преминаване на водни пари.
Минералната вата е много добър изолационен материал, който има голямото предимство да пропуска лесно водните пари. Освен това е негорима и е устойчива на гризачи. Минералната вата е неорганичен материал, който се използва за топлоизолация и филтриране.
Минералната вата се произвежда, като чрез специална технология се разтапя вулканична скала и други примеси при температура от около 1600°C. От получената маса се изтегля нишка, най-често с дебелина 6-10 μm. Тя може да се импрегнира със специални минерални масла, които я правят хидрофобна и позволяват поетата вода да се изпарява и материалът да възстановява първоначалните си изолационни качества.
Минералната вата е един от най-често използваните топлоизолационни материали. Причините за това са няколко:
• Минералната вата и изделията от нея са много добър топлинен изолатор и същевременно предлагат оптимално съотношение „топлоизолационни качества/цена”. Коефициентът й на топлопроводност е 0,029 – 0,040 W⁄m.K.
• Тя не гние, устойчива е на студ и топлина, има ниска хигроскопичност, не гори и не я нападат гризачи;
• Правилното ориентиране на влакната осигурява и напълно ефективна звукоизолация, по-добра, отколкото при другите топлоизолационни материали. Поради това освен за топлоизолация тя успешно се прилага и за звукоизолация срещу ударен шум – например за шумоизолиране на междуетажните плочи.
• Като естествен скален материал ватата е екологично чиста и също така негорима, което позволява сравнително достъпна цена и ефективното й използване за огнезащита при най-високия клас на горимост А1 (по БДС-EN 13501-1).
Единственият недостатък на минералната вата е слабата й якост на натиск. Напоследък се предлагат и подходящи за подове и покриви свръхтвърди компресирани плочи от минерална вата с голяма плътност, но поради това с намален с около 10-15% топлоизолационен капацитет.
Топло- и звукоизолация на дървени скатни покриви
За да се избегне образуването на топлинни мостове, препоръчително е изолацията между гредите да е в два слоя. При монтаж, горният слой задължително да покрива местата на снадката на долния слой.
Ватата няма нужда от механично закрепване. Необходимо е само да се инсталира между гредите така, че да запълни цялото пространство без да оставя фуги. Благодарение на еластичната си форма, материалът надеждно се фиксира в конструкцията.
За постигане на оптимална въздухонепроницаемост на конструкцията, Изовер препоръчва полагането на климатичната мембрана Vario Duplex и нейните аксесоари.
ПРЕДИМСТВА
• Решение, приложимо във всички видове дървени скатни покриви;
• Отлични топлоизолационни характеристики;
• Отлична въздухонепроницаемост;
• Паропропускливост;
• Намаляване на риск от конденз през зимата;
• Решение, приложимо при изпълнение на нормативните наредби;
Топлоизолация на бетонови скатни покриви
ПРЕДИМСТВА
• Решение, приложимо във всички видове бетонови скатни покриви;
• Отлични топлоизолационни характеристики;
• Паропропускливост;
• Решение, приложимо при изпълнение на нормативните наредби;
Топло- и звукоизолация на плоча на последен необитаем подпокривен етаж
ПРЕДИМСТВА
• Решение, приложимо във всички видове нежилищни дървени скатни покриви;
• Отлични топлоизолационни характеристики;
• Паропропускливост;
• Решение, приложимо при изпълнение на нормативните наредби;
Топлоизолация на метални плоски покриви
ПРЕДИМСТВА
• Решение, приложимо във всички видове метални плоски покриви;
• Отлични топлоизолационни характеристики;
• Паропропускливост;
• Решение, приложимо при изпълнение на нормативните наредби;
Топлоизолация на бетонови плоски покриви
ПРЕДИМСТВА
• Решение, приложимо във всички видове плоски покриви;
• Отлични топлоизолационни характеристики;
• Паропропускливост;
• Решение, приложимо при изпълнение на нормативните наредби;
Топло- и звукоизолация на вентилируеми (окачени) фасади
Вентилируемите фасади представляват система от облицовки и изолации на сградата срещу влиянията на околната среда. Принципната схема на конструкцията на вентилируемите фасади включва:
1. Външна облицовка – керамичен гранит, циментови плочи, метални листове, касети, композитен материал и др.
2. Подоблицовъчна конструкция, състояща се от дървени или метални профили. Използват се 3 вида носещи профилни конструкции: хоризонтална, вертикална, комбинирана.
3. Вентилационен отвор.
4. Топлоизолация от минерална вата Изовер.
5. Носеща стена.
ПРЕДИМСТВА
• Отлични топло- и звукоизолационни характеристики;
• Предотвратява риска от конденз в стената;
• Приложима за всички видове сгради (жилищни и нежилищни) при ново строителство или реконструкция;
• Отстранява топлинни мостове: използва се при строителство на нискоенергийни сгради;
• Пожарна безопасност;
• Лека конструкция;
• Удобство и бързина на изпълнение;
• Множество архитектурни решения за крайно покритие;
Топло- и звукоизолация на външни стени по контактния метод
ПРЕДИМСТВА
• Отлични топло- и звукоизолационни характеристики;
• Предотвратява риска от конденз в стената;
• Паропропускливост;
• Приложимо за всички видове сгради (жилищни и нежилищни) при ново строителство или реконструкция;
• Пожарна безопасност;
• Използва се във външни комбинирани топлоизолационни системи.
Топло- и звукоизолация на външни стени – метални конструкции
ПРЕДИМСТВА
• Отлични топло- и звукоизолационни характеристики
• Пожарна безопасност
• Удобство и бързина на изпълнение
Топло- и звукоизолация на леки преградни стени
ПРЕДИМСТВА
• Отлични топло- и звукоизолационни характеристики в съотношение акустика/дебелина;
• Лека конструкция;
• Сухо строителство без зидария;
• Минимум строителни отпадъци;
• Подобряване ефективността със специални гипсокартони за акустика и пожарозащита;
• Удобство и бързина на изпълнение;
Топло- и звукоизолация на предстенни обшивки
ПРЕДИМСТВА
• Отлични топло- и звукоизолационни характеристики;
• Непрекъснатост на изолацията и отстраняване на топлинни мостове;
• Сухо строителство;
• Минимум строителни отпадъци;
• Удобство и бързина на изпълнение;
• Съвместимост с различни обшивки;
Топло- и звукоизолация на “плаващ под”
Защита от ударен и въздушен шум, и топлоизолация на междуетажни плочи. Полага се под циментена армирана замазка с минимална дебелина 5 см.
Начин на полагане:
1. Подравняване на подовата плоча и поставяне на лента за елиминиране на звукови мостове;
2. Поставяне на изолационните плочи;
3. Изпълнение на армирана замазка, като преди това се поставя полиетиленово фолио;
4. Вибриране и подравняване на замазката.
ПРЕДИМСТВА
• Отлични топло- и звукоизолационни характеристики (изолация от ударен шум, намаляване на въздушни шумове);
• Лесна инсталация;
• Сухо и леко решение;
• Лесно преминаване на тръби и въздуховоди;
• Приложима при ново строителство или реконструкция.
Топло- и звукоизолация на “сух под”
Защита от ударен и въздушен шум, и топлоизолация на междуетажни плочи, където граничното натоварване е до 2 kPa/m2
ПРЕДИМСТВА
• Отлични топло- и звукоизолационни характеристики (изолация от ударен шум, намаляване на въздушни шумове);
• Намаляване на топлинните мостове;
• По-малка дебелина на пода с ограничено натоварване;
• Лесна инсталация;
• Сухо и леко решение;
• Приложима при ново строителство или реконструкция.
Топло- и звукоизолация на повдигнат под
Защита от ударен и въздушен шум, и топлоизолация на междуетажни плочи. Най-често се използва в административни и търговски сгради поради необходимост от скритване на кабели и други офисни инсталации.
ПРЕДИМСТВА
• Отлични топло- и звукоизолационни характеристики (изолация от ударен шум, намаляване на въздушни шумове)
• Намаляване на топлинните мостове
• Сухо и леко решение
Топло- и звукоизолация на окачени тавани и междуетажни плочи
ПРЕДИМСТВА
• Отлични топло- и звукоизолационни характеристики (изолация от ударен шум, намаляване на въздушни шумове);
• Лесна инсталация;
• Сухо и леко решение;
• Лесно преминаване на тръби и въздуховоди;
• Приложима при ново строителство или реконструкция.
Топло- и звукоизолация на тавани на сутерени, гаражи и подземни паркинги и пожарна защита на междуетажни плочи от неотопляемата страна
ПРЕДИМСТВА
• Отлични топло- и звукоизолационни характеристики;
• Пожарна защита при използване на метални дюбели;
• Лесна инсталация;
• Приложима при ново строителство или реконструкция.