Венецианската мазилка се смята за луксозно стенно покритие, което осигурява стил и блясък на помещенията. Нейните корени са древни и се крият в бляскавите домове на богатите римски граждани и изкусните дворци на италианските аристократични семейства.
Какво представлява венецианската мазилка
Старите рецепти за приготвянето ѝ препоръчват смесването на различни части гасена вар и мраморно брашно. Днес понякога към мраморното брашно се добавят (или напълно го заменят) фино раздробени малахит, кварц, гранит, оникс. Те правят мазилката много ефектна, но съответно доста повишават стойността ѝ. В състава ѝ се включват и различни пигменти.
Как се нанася венецианската мазилка
След като добре се почисти и изглади основата, се нанася грунд, който трябва да помогне за свързването ѝ с мазилката.После се нанасят три пласта венецианска мазилка. След като единият пласт изсъхне до определена степен, той се полира. После се полага следващият. Накрая се поставя слой от защитна вакса на восъчна основа и отново се полира.
Характерното е, че се работи бързо, с енергични движения, като материалът едновременно се разнася и заглажда върху стената. Начинът на работа определя общата визия и опитните професионалисти твърдят, че е трудно при различните условия и материали един и същ човек да направи две идентични мазилки.
Предимства на венецианската мазилка
Тя се състои от напълно натурални материали, които обуславят безвредността ѝ. Върху нея не се развиват бактерии и плесени. Затова ренесансовите художници са използвали венецианската мазилка като основа за стенописите си.
Позволява на стените да дишат и пропуска влагата навън, което пък осигурява здравословен микроклимат в помещенията.
Може да бъде нанесена върху различна като материал и форма основа, достатъчно е тя да е гладка и суха.
Изключително трайна е. Ако все пак се повреди в някой участък, може да бъде поправена бързо и лесно.
Позволява забърсване и почистване с влажен парцал поради восъчното си покритие.
Изключително ефектна и красива е. Може да бъде изработена с различни рисунъци и ефекти, да наподобява старинен мрамор или пък дърво. Предпочитана е както за цялостно покритие на стени, тавани и колони, така и за изработка на отделни акценти и декоративни елементи.
Дали да си направите венецианската мазилка сами
Разбира се, всеки майстор някога е нанасял венецианска мазилка за пръв път. И все пак, ако нямате опит с мазилките, по-добре оставете да я направи професионалист.
Въпросът е, че точно в нанасянето и полирането се крие впечатляващият ефект на благородно мраморно покритие. Накратко – ако не се положи добре, резултатът от скъпата мазилка ще е нулев или поне далече от този, който очаквате.
Декоративната вакса се използва за добавяне на цвят и защита на повърхностите на довършителните материали. Восъкът може да бъде безцветен и да се използва само за защита на повърхността от влага и мръсотия или може да бъде тониран и, прониквайки в текстурата на дизайна, да създаде дълбочина на текстурата. Някои видове, като „Сребърен“ или „Златен“ гел, не изискват оцветяване и се използват като завършващо покритие за мароканска мазилка; могат да се използват и като самостоятелно покритие за декорация.
Венецианските восъци и гелове се считат за отделен клас, те не изискват тониране и след нанасяне омекотяват филма, което ви позволява да получите буквално огледална повърхност.
Съвременният пазар предлага восък от всякакъв вид:
Гел восък. Най-често се използва за плътни и твърди измазани повърхности.
Течен восъчен разтвор се използва за довършване на пореста повърхност. В течна форма восъкът покрива добре всички пори с тънък слой и го предпазва.
За да получите гланцов ефект, както и да използвате изключително екологични и чисти материали, можете да закупите восък с естествен състав.
Ако се предпочитат здрави и устойчиви на повреди основи за довършителни работи, тогава е по-добре да закупите синтетичен восък с полимерни съединения в неговия състав. Такива восъчни състави обаче имат матова повърхност.
Като восък за венецианска мазилка се избират прозрачни восъчни съединения . А за стандартните опции за довършителни работи може да се използва дори цветен восъчен състав, който придава на повърхността игра на нюанси.
Восък за декоративна мазилка - Гел "База" Мат
Въпреки че извършването на восъчно покритие не е лесно, то има своите предимства. Например, много е удобно, че ако човек направи грешка в работата си или повреди покритието, има възможност да коригира всичко. За да направите това, използвайте кърпа или (в случай на постепенно изсъхване на състава) парцал, навлажнен с бял спирт. Често най-голямата грешка е нанасянето на твърде много восък. Тази и други грешки могат да бъдат коригирани в рамките на четири часа след прилагането. Ползите от восъка при довършителните работи са неоспорими, тъй като има защитни свойства и дава отличен декоративен ефект. Ако не го приложите, мазилката може скоро да загуби своята красота.